ŚLESIN - Napoleon i gęsi
ŚLESIN - urocze miasteczko, wtulone między Jezioro Ślesińskie i Mikorzyńskie, położone na pątnicznym szlaku do Lichenia, a stanowiące popularny ośrodek turystyczny dla Wielkopolan, licznie odwiedzany szczególnie latem, dokąd zapraszają rozsiane wzdłuż linii brzegowej gościnne obiekty wypoczynkowe.
Historycznie miasteczko skupione jest wokół postaci Napoleona Bonaparte, który doczekał się tu kilku obiektów, upamiętniających obecność wiekopomnego stratega. Choć bezpośrednich dowodów obecności Wielkiego Francuza w kronikach nie znajdziemy, legenda Napoleona trwa od 1812 roku i stale jest pielęgnowana. Centralna droga przejazdowa przez miejscowość nosi nazwę Ulicy Napoleona, zaś najbardziej niezwykły element jej przebiegu to - jeden z nielicznych w Polsce - klasycystyczny łuk triumfalny, zwany Bramą Napoleona. Ciekawostkę stanowi fakt, że pod centralną częścią tej budowli przebiega jedno pasmo drogi wojewódzkiej (nr 263). Wrażenie kierowcy, gdy pierwszy raz dostrzega w perspektywie drogi łuk triumfalny, przez światło którego ma przejechać - bezcenne. I naprawdę warte doświadczenia.
Jest także w zrewitlizowanym Parku Miejskim wystawione popiersie Napoleona Bonaparte, który spogląda zwycięskim wzrokiem w stronę ślesińskiego rynku, mając za sobą w tle spokojne wody Jeziora Ślesińskiego.
Na rynku miejskim, noszącym nazwę Placu Wolności, znajdziemy aż trzy pomniki, z których dwa szczególnie zasługują na odwiedziny, ze względu na swą unikalność tematyczną. Najlepszą do tego okazją będzie dzień Świętego Marcina, gdy coraz powszechniejszą tradycją - obok kultowych poznańskich rogali świętomarcińskich - staje się gęsina, przyrządzana na dziesiątki sposobów. W jednym z narożników rynku niezwykle elegancki handlarz ptactwem stoi w spiżowym zamyśleniu, trzymając pewnym chwytem pod pachą gęś, przeznaczoną na pańskie stoły.
Trzeci - największy - ślesiński pomnik wzniesiono ku czci Świętej Rodziny.
Komentarze
Prześlij komentarz